Nemzetközi, nyílt, zsűrizett kortárs ékszer kiállítás

Téma: „Narratív Tér Transzformáció”

ÖSSZEGZÉS

„A résztvevőknek a narratíva átalakító erejét kell felfedezniük a kis viselhető tárgyak készítésén keresztül, és azt, hogy ezek hogyan kapcsolódnak a szélesebb közönséghez – a nézőhöz” – Dr. Jack Cunningham

TRANSZFORMÁCIÓ

„Olyan korszakban élünk, amelyben életünk külső-belső átalakulásban van.

Gyors és intenzív pillanatainkban az ékszereknek különleges szerep jut, hiszen ez a tárgy  eredendően maradandóságra, tartósságra született. Érzelmek, erő, hit és alázat kapcsolódik hozzá, felelősség, melyet (a ránk bízott) anyaggal való munka során érzünk. Mindezek megéléséhez idő kell, lelassulás, elmélyülés, nyugalom. Kiszakadás a mindennapokból. Mindez -szerencsés esetben- az ékszer sajátjává válik és beépül a tárgyba,  hogy érzelmeket, erőt, védelmet és nyugalmat adjon nekünk.

A körülöttünk látott dolgok a tervezés során gondolatokká alakulnak, majd  belső szűrőnkön átengedve  újragondolva és átalakulva újra és újra tapintható valósággá válnak, hogy másokban  is újra érzéseket és gondolatokat keltsenek.

Ebben a végtelen körforgásban rengeteg személyesség, apró rezdülés rejlik, olyan finom, láthatatlan szálak, melyek összekapcsolják a tervezőt, viselőt és a szemlélőt, és tartalommal töltik meg a köztük lévő teret.” – Jermakov Katalin

Az egyén identitását meghatározzák azok a terek, amelyeket felismerünk, és azok a helyek, amelyeket benépesítünk – mindegyik sajátos karakterrel bír, amely hatással van lakójára, miközben az idő és a környezet változásával maga is formálódik.

Az átmeneti terek azok, amelyek bevésődnek emlékezetünkbe, mégsem tesznek lehetővé valódi kapcsolatot vagy azonosulást az ott lévő emberek és a tér között. Csupán az áthaladás és az anonimitás színterei.

A helyek és az átmeneti terek egymás mellett léteznek és összefonódnak: miközben folyamatosan keressük a jelentéssel bíró tereket, elkerülhetetlenül megtapasztaljuk a névtelen, személytelen terek világát is.” – Magdaléna Vélez Salinas

 

Ahlam Qaissi, "A kő, mint élet", Inflow díjazott alkotó
Tong Wu: "Az idő nyomában", bross
Bars Yvette, kerámia nyakék
Huimin Zhang, "Élj úgy, mint egy nyári virág", Inflow díjazott alkotó
Aimee Howard Clinger, "A Hit őrzése"
B. Horváth Brigitta, "Remény"

Központi elemek:

Mindez mögött egy alapvető kérdés áll:

Hogyan formálja személyes történeted az ékszertervezési megközelítésedet, és hogyan szolgálhat katalizátorként a kreatív felfedezés és innováció számára?

Az idő” a készítő életében, amelyben a darabot létrehozta, és a tér”, amelyet az alkotás a viselő életében elfoglal a történetének elmesélése során, amelyet Paul Cobley narratív térnek” nevez.

A transzformáció a művész belső világából indul, és az alkotásban ölt testet – nem csupán anyagi átalakulásként, hanem egy érzékeny, rétegzett folyamatként, amely során egy személyes élmény, belső út vagy kulturális emlék hordható művészetté formálódik. Az ékszer nem statikus; jelentése folyamatosan változik és gazdagodik, miközben teret nyit a viselő és a szemlélő egyéni értelmezésének, érzelmeinek.
A sikeres pályaművekben az anyaghasználat, a forma és a technikai megoldások túlmutatnak a puszta esztétikumon: gondolati és érzelmi mélységeket hordoznak. Az alkotók számára a kihívás abban rejlik, hogy megragadják a tér és az idő finom lenyomatait, és olyan ékszereket hozzanak létre, amelyek nem csupán tárgyak, hanem élő történetek. Minden egyes darab magában rejti az alkotó inspirációit, belső vívódásait, elmélyült figyelmét, a készítés során bejárt utat – és azt a láthatatlan kapcsolódást, amely a viselőn és a szemlélőn keresztül új jelentéseket nyer.

Célunk olyan ékszereket bemutatni, amelyek tisztelettel fordulnak az évszázadokon átívelő gyakorlatok felé, miközben újragondolják a kortárs tervezés határait.

Hogyan tükrözi egy alkotás a kulturális hagyományt és annak különleges technikáit és kifejezési formáit? És hogyan valósul meg ez a hagyomány kreatív módon ezen a munkán keresztül, hogyan frissül és vetül előre a jövőbe?

Minden tervezőnek és zsűritagnak fel kell tennie magának ezt a kérdést, amely mindig a történelemmel, a tudással, a tapasztalattal és a művészeti alkotás folyamata iránti kíváncsisággal való intenzív szembesüléséhez vezet.  — Thomas Stangier

  • Kultúra: A kulturális környezet ékszertervezéshez kapcsolódó technikáinak megnyilvánítása: hagyományos technikák, anyagok és szimbólumok ismerete.
  • Innováció: A megszokott kifejezésmódok újraértelmezése: anyagok, formák, analógiák használata, történetmesélési módszerek kikísérletezése.
  • Személyes történet: Alkotói egyéni utak visszatükrözése, beleértve a személyes emlékeket és belső meggyőződéseket. Fontos szempont a hiteles jelentéstartalom.
  • Felfedezés és jövőbe vetítés: A kulturális identitás kreatív újraértelmezése, frissítése a kortárs érzékenységnek megfelelően, lényegének megőrzése mellett.

„Minden műalkotás egy olyan tartály, amelyben a művész elhelyezte gondolatait, érzelmeit, kétségeit, tapasztalatait, benyomásait, és mindenképpen önmagának egy részét, azzal a szándékkal, hogy mindezt újra összekapcsolja.”  — Ramon Puig Cuyas

Fedezzük fel együtt a személyes történetmesélés határtalan lehetőségeit, és hozzunk létre olyan ékszereket, amelyek mély értékkel és hiteles jelentéstartalommal bírnak!